Âl-i İmrân Sûresi(3) 68. Ayet


68 / 200


# Meal Ayet
Arapça اِنَّ اَوْلَى النَّاسِ بِاِبْرٰه۪يمَ لَلَّذ۪ينَ اتَّبَعُوهُ وَهٰذَا النَّبِيُّ وَالَّذ۪ينَ اٰمَنُواۜ وَاللّٰهُ وَلِيُّ الْمُؤْمِن۪ينَ
Türkçe Okunuşu * İnne evlâ-nnâsi bi-ibrâhîme lelleżîne-ttebe’ûhu vehâżâ-nnebiyyu velleżîne âmenû(k) va(A)llâhu veliyyu-lmu/minîn(e)
1. Ömer Çelik Meali İbrâhim’e en yakın insanlar, zamanında ona tâbi olanlarla şu Peygamber ve ona iman edenlerdir. Allah da mü’minlerin dostudur.
2. Diyanet Vakfı Meali İnsanların İbrahim'e en yakın olanı, ona uyanlar, şu Peygamber (Muhammed) ve (ona) iman edenlerdir. Allah müminlerin dostudur.
3. Diyanet İşleri (Eski) Meali Doğrusu İbrahim'e en yakın olanlar, ona uyanlar, bu Peygamber ve inananlardır. Allah inananların dostudur.
4. Diyanet İşleri (Yeni) Meali Şüphesiz, insanların İbrahim’e en yakın olanı, elbette ona uyanlar, bir de bu peygamber (Muhammed) ve mü’minlerdir. Allah da mü’minlerin dostudur.
5. Elmalılı Hamdi Yazır Meali Doğrusu onların İbrahim'e en yakın olanı, ona uyanlar, şu Peygamber ve iman edenlerdir. Allah da müminlerin dostudur.
6. Elmalılı Meali (Orjinal) Meali Doğrusu insanların İbrahime en yakını her halde onun izince gidenler ve şu Peygamber ve iyman edenlerdir, Allah da mü'minlerin velîsidir
7. Hasan Basri Çantay Meali Hakıykat, İbrâhîme insanların en yakıyni, her halde (zamanında) ona tâbi olanlarla şu Peygamber ve (şu) îman edenlerdir. Allah, o îman edenlerin yâri (yardımcısı) dır.
8. Hayrat Neşriyat Meali Şübhesiz ki İbrâhîm'e insanların en yakını, elbette ona tâbi' olanlar ile bu peygamber(Muhammed) ve (ona) îmân edenlerdir. Allah ise, mü'minlerin dostudur.
9. Ali Fikri Yavuz Meali Gerekten İbrahim Aleyhisselâm'a insanların en yakını, zamanında ona bağlı olanlarla şu Peygamber (Hazreti Muhammed Aleyhisselâm) ve ona iman edenlerdir (müminlerdir). Allah müminlerin yardımcısıdır.
10. Ömer Nasuhi Bilmen Meali Şüphe yok ki, İbrahim'e nâsın en yakını, O'na tâbi olmuş olanlardır. Ve bu Peygamberdir ve imân eden kimselerdir. Allah Teâlâ ise mü'minlerin velîsidir.
11. Ümit Şimşek Meali İnsanlardan İbrahim'e en yakın olanlar ise, ona uyanlar ile şu Peygamber ve ona iman edenlerdir. Allah da mü'minlerin dostu ve yardımcısıdır.
12. Yusuf Ali (English) Meali Without doubt, among men, the nearest of kin to Abraham, are those who follow him, as are also this Messenger and those who believe: And Allah is the Protector of those who have faith.
Sadece meal okumak ile Kur'ân-ı Kerim'in bir çok âyetinin anlaşılması mümkün değildir. Mutlaka bir tefsire başvulması gerekir.
Âl-i İmrân Sûresi 68. ayetinin tefsiri için tıklayınız
* Türkçe okunuşlarından Kur'an-ı Kerim okumak uygun görülmemektedir. Ayetler Türkçe olarak arandıkları için sitemize eklenmiştir.


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-63-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 63. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 63. Ayetinin Arapçası:قَالَ يَا قَوْمِ اَرَاَيْتُمْ اِنْ كُنْتُ عَلٰى بَيِّنَةٍ مِنْ رَبّ۪ي وَاٰتٰين۪ي مِنْهُ رَحْمَةً فَمَنْ يَنْصُرُن۪ي م ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-62-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 62. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 62. Ayetinin Arapçası:قَالُوا يَا صَالِحُ قَدْ كُنْتَ ف۪ينَا مَرْجُوًّا قَبْلَ هٰذَٓا اَتَنْهٰينَٓا اَنْ نَعْبُدَ مَا يَعْبُدُ اٰبَٓاؤُ۬نَا ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-61-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 61. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 61. Ayetinin Arapçası:وَاِلٰى ثَمُودَ اَخَاهُمْ صَالِحًاۢ قَالَ يَا قَوْمِ اعْبُدُوا اللّٰهَ مَا لَكُمْ مِنْ اِلٰهٍ غَيْرُهُۜ هُوَ اَنْشَاَ ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-60-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 60. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 60. Ayetinin Arapçası:وَاُتْبِعُوا ف۪ي هٰذِهِ الدُّنْيَا لَعْنَةً وَيَوْمَ الْقِيٰمَةِۜ اَلَٓا اِنَّ عَادًا كَفَرُوا رَبَّهُمْۜ اَلَا بُعْد ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-59-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 59. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 59. Ayetinin Arapçası:وَتِلْكَ عَادٌ جَحَدُوا بِاٰيَاتِ رَبِّهِمْ وَعَصَوْا رُسُلَهُ وَاتَّبَعُٓوا اَمْرَ كُلِّ جَبَّارٍ عَن۪يدٍ Hûd Suresi ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/04/hud-suresi-58-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Hûd Suresi 58. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Hûd Suresi 58. Ayetinin Arapçası:وَلَمَّا جَٓاءَ اَمْرُنَا نَجَّيْنَا هُودًا وَالَّذ۪ينَ اٰمَنُوا مَعَهُ بِرَحْمَةٍ مِنَّاۚ وَنَجَّيْنَاهُمْ مِنْ عَذَ ...