Âl-i İmrân Sûresi(3) 173. Ayet


173 / 200


# Meal Ayet
Arapça اَلَّذ۪ينَ قَالَ لَهُمُ النَّاسُ اِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُوا لَكُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزَادَهُمْ ا۪يمَانًاۗ وَقَالُوا حَسْبُنَا اللّٰهُ وَنِعْمَ الْوَك۪يلُ
Türkçe Okunuşu * Elleżîne kâle lehumu-nnâsu inne-nnâse kad ceme’û lekum faḣşevhum fezâdehum îmânen ve kâlû hasbuna(A)llâhu veni’me-lvekîl(u)
1. Ömer Çelik Meali Onlar ki, bazı kimseler kendilerine: “Düşmanlar sizinle savaşmak üzere ordular topladı, onlardan korkun!” dediklerinde, bu onların imanını bir kat daha artırdı da: “Allah bize yeter, O ne güzel vekîldir!” mukabelesinde bulundular.
2. Diyanet Vakfı Meali Bir kısım insanlar, müminlere: «Düşmanlarınız olan insanlar, size karşı asker topladılar; aman sakının onlardan!» dediklerinde bu, onların imanlarını bir kat daha arttırdı ve «Allah bize yeter. O ne güzel vekîldir!» dediler.  
3. Diyanet İşleri (Eski) Meali İnsanlar onlara: "Düşmanınız olan insanlar size karşı bir ordu topladılar, onlardan korkun" dediler. Bu, onların imanını artırdı da: "Allah bize yeter. O ne güzel Vekil'dir" dediler.
4. Diyanet İşleri (Yeni) Meali Onlar öyle kimselerdir ki, halk kendilerine, “İnsanlar size karşı ordu toplamışlar, onlardan korkun” dediklerinde, bu söz onların imanını artırdı ve “Allah bize yeter, O ne güzel vekildir!” dediler.
5. Elmalılı Hamdi Yazır Meali İnsanlar onlara: "Düşmanlarınız size karşı ordu topladı, onlardan korkun." dediklerinde, bu, onların imanını artırdı ve şöyle dediler: "Allah bize yeter. O ne güzel vekildir".
6. Elmalılı Meali (Orjinal) Meali onlar ki nâs kendilerine haberiniz olsun nas sizin için tahşidat yaptılar onun için onlardan korkun dediler de bu kendilerinin iymanlarını artırdı «Allah yetişir bize o ne güzel vekil» dediler
7. Hasan Basri Çantay Meali Onlar öyle kimselerdir ki halk kendilerine: («düşmanlarınız olan) insanlar size karşı ordu hazırladılar, o halde onlardan korkun» dedi de bu (söz) onların îmaanını artırdı ve: «Allah bize yeter. O, ne güzel vekildir dediler.
8. Hayrat Neşriyat Meali Onlar ki, (bir kısım) insanlar kendilerine: “Şübhesiz insanlar (düşmanlarınız), gerçekten size karşı toplandılar; işte onlardan korkun!” dediler de (bu) onların îmanlarını artırdı ve: “Allah bize yeter! Ve (O) ne güzel Vekîldir!” dediler.
9. Ali Fikri Yavuz Meali Onlar öyle kimselerdir ki, halk kendilerine: “- Düşmanlarınız size karşı ordu hazırladı, o halde onlardan korkun.” dedi de bu söz onların imanını artırdı ve üstelik: “- Allah bize kâfidir ve O ne güzel vekildir”, dediler.
10. Ömer Nasuhi Bilmen Meali Onlar ki, nâs onlara: Halk sizin için (kuvvet) topladılar, artık o düşmanlardan korkunuz dediler (de) bu onların imânını artırdı ve «Allah Teâlâ bizlere kâfidir ve O ne güzel vekîldir,» dediler.
11. Ümit Şimşek Meali Onlar öyle kimselerdir ki, halk onlara “İnsanlar size karşı toplandı; onlardan korkun” dediği zaman, bu onların imanını arttırdı ve dediler ki: “Bize Allah yeter; ne güzel vekildir O.”
12. Yusuf Ali (English) Meali Men said to them: "A great army is gathering against you": And frightened them: But it (only) increased their Faith: They said: "For us Allah sufficeth, and He is the best disposer of affairs."
Sadece meal okumak ile Kur'ân-ı Kerim'in bir çok âyetinin anlaşılması mümkün değildir. Mutlaka bir tefsire başvulması gerekir.
Âl-i İmrân Sûresi 173. ayetinin tefsiri için tıklayınız
* Türkçe okunuşlarından Kur'an-ı Kerim okumak uygun görülmemektedir. Ayetler Türkçe olarak arandıkları için sitemize eklenmiştir.


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/08/sad-suresi-69-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Sâd Suresi 69. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Sâd Suresi 69. Ayetinin Arapçası:مَا كَانَ لِيَ مِنْ عِلْمٍ بِالْمَلَاِ الْاَعْلٰٓى اِذْ يَخْتَصِمُونَ Sâd Suresi 69. Ayetinin Meali (Anlamı):“Yüce âl ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/08/sad-suresi-68-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Sâd Suresi 68. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Sâd Suresi 68. Ayetinin Arapçası:اَنْتُمْ عَنْهُ مُعْرِضُونَ Sâd Suresi 68. Ayetinin Meali (Anlamı):“Siz ise buna gereken ilgiyi göstermiyor, ondan yü ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/08/sad-suresi-67-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Sâd Suresi 67. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Sâd Suresi 67. Ayetinin Arapçası:قُلْ هُوَ نَبَؤٌ۬ا عَظ۪يمٌۙ Sâd Suresi 67. Ayetinin Meali (Anlamı):De ki: “Kur’an’ın bildirdiği bu gerçekler, pek büy ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/08/sad-suresi-66-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Sâd Suresi 66. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Sâd Suresi 66. Ayetinin Arapçası:رَبُّ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ وَمَا بَيْنَهُمَا الْعَز۪يزُ الْغَفَّارُ Sâd Suresi 66. Ayetinin Meali (Anlamı):“O, gö ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/08/sad-suresi-65-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Sâd Suresi 65. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Sâd Suresi 65. Ayetinin Arapçası:قُلْ اِنَّمَٓا اَنَا۬ مُنْذِرٌۗ وَمَا مِنْ اِلٰهٍ اِلَّا اللّٰهُ الْوَاحِدُ الْقَهَّارُۚ Sâd Suresi 65. Ayetinin Meal ...


https://www.islamveihsan.com/wp-content/uploads/2021/08/sad-suresi-64-ayet-meali-arapca-yazilisi-anlami-ve-tefsiri.jpg
Sâd Suresi 64. Ayet Meali, Arapça Yazılışı, Anlamı ve Tefsiri

Sâd Suresi 64. Ayetinin Arapçası:اِنَّ ذٰلِكَ لَحَقٌّ تَخَاصُمُ اَهْلِ النَّارِ۟ Sâd Suresi 64. Ayetinin Meali (Anlamı):İşte cehennemlikler arasındaki ...